Wagin Woolorama 2017

Ram under 1

  1. Pamellen
  2. Pamellen
  3. Collegian

Ram over 1

  1. Collegian
  2. Colegian
  3. Alibry

Pair of Rams

  1. Pamellen
  2. Karinya
  3. Collegian

Scan Ram

  1. Kirrie
  2. Karinya
  3. Alibry

CHAMPION RAM- Pamellen

RESERVE CHAMPION RAM- Pamellen

Ewe under 1

  1. Karinya
  2. Pamellen
  3. Pamellen
  4. Kirrie
  5. Karinya

Ewe over 1

  1. Kirrie
  2. Collegian
  3. Alibry

Pair of ewes

  1. Pamellen
  2. Karinya
  3. Collegian

CHAMPION EWE- Karinya

RESERVE CHAMPION EWE- Pamellen

Group

  1. Pamellen
  2. Karinya
  3. Kirrie

Progeny Group

  1. Pamellen
  2. Karinya
  3. Kirrie

SUPREME CHAMPION- KARINYA (EWE)

Ram showing milk teeth – born before 30/6
1.Karinya
2.Sasimwa
3.Karinya
Ram showing milk teeth – born after 1/7
1.Sasimwa
2.Kaula Dale
3.Kaula Dale
Ram showing 2 or more teeth
1.
Pair of Rams showing milk teeth
1.Collegian
2.Annaghdowns
Champion Ram
1. SASIMWA
Reserve
1.KARINYA
Ewe showing milk teeth only
1.Kaula Dale
2.Karinya
3.Annaghdowns
4.Kaula Dale
Ewe showing 2 or more teeth
1.Collegian
2.Annaghdowns
Pair of Ewes showing milk teeth only
1.Sasimwa
2.Collegian
3.Annaghdowns
Group 2 rams & 2 ewes showing milk teeth only
1.Sasimwa
2.Karinya
3.Annaghdowns
Champion Ewe
1.NARROGIN AG SCHOOL
Reserve
1.SASIMWA

Champion Suffolk
1.SASIMWA – Ram

Northam Show 2017

SHOW RESULTS

Ram over one and a half years

NO ENTRIES

Ram under one a half years

First- Kalinda

Second- Burnbrook

Third- Karinya

Scan Ram

First- Sasimwa

Second- Alibry

Third- Karinya

Pair of Rams

First- Karinya

Second- Collegian

Third- Kalinda

Ram under one and a half born after 1st of July

First- Collegian

Second- Sasimwa

Third- Collegian

Ram Lamb

First-Alibry

Second- Kirrie

Third- Collegian

Unled Ram

First- Karinya

Second- Collegian

CHAMPION– Kalinda

Reserve Champion– Karinya

 

Ewe over one and a half years

First- Collegian

Second- Alibry

Third- Collegian

Ewe under one and a half years

First- Kalinda

Second- Karinya

Third- Sasimwa

Scan ewe-

First- Kirrie

Second- Alibry

Third- Karinya

Pair of Ewes

First- Sasimwa

Second- Alibry

Third- Burnbrook

Ewe under one and ahalf born after 1st of July

First- Collegian

Second- Collegian

Third- Collegian

Ewe Lamb

First- Alibry

Second- Kirrie

Third- Karinya

CHAMPION– Kalinda

Reserve Champion– Sasimwa

GRAND CHAMPION– KALINDA (RAM)

 

Progany group of 4 sheep

First- Karinya

Second- Collegian

Third- Collegian

Group class 1 ram 2 ewes

First- Kalinda

Second- Collegian

Third- Collegian

Perth Royal Show Results 2017

Class 130 – NOVICE RAM. Under 1½ years.
First Esperance Farm Training Centre
Second Esperance Farm Training Centre
Third Esperance Farm Training Centre
Class 131 – RAM LAMB. Under 7 months.
First Alison Clare Batt
Second WA College of Agriculture Narrogin
Third Stevenson, TJO & SA
Class 132 – RAM. Born after 1 July
First Cole, Glenn and Kay
Second O’Neill, Michael & Vicki
Third WA College of Agriculture Narrogin
Class 133 – RAM. Born before 30 June
First Cole, Glenn and Kay
Second Cheetham, Nicholas
Third O’Neill, Michael & Vicki
Class 134 – RAM. Under 1½ years.
First Cole, Glenn and Kay
Second Alison Clare Batt
Third Hinkley & Boucher, Pam & Suellyn
Class 136 – PAIR OF RAMS. Under 1½ years.
First Cole, Glenn and Kay
Second Hinkley & Boucher, Pam & Suellyn
Third WA College of Agriculture Narrogin
CHAMPION RAM
Cole, Glenn and Kay
RESERVE CHAMPION RAM
Hinkley & Boucher, Pam & Suellyn
 

Class 137 – NOVICE EWE. Under 1½ years.

First Esperance Farm Training Centre
Second Esperance Farm Training Centre
Third Esperance Farm Training Centre
Class 138 – EWE LAMB. Under 7 months.
First WA College of Agriculture Narrogin
Second Stevenson, TJO & SA
Third Alison Clare Batt
Class 139 – EWE. Born after 1 July.
First Esperance Farm Training Centre
Second Cole, Glenn and Kay
Third WA College of Agriculture Narrogin
Class 140 – EWE. Born before 30 June
First Hinkley & Boucher, Pam & Suellyn
Second Hinkley & Boucher, Pam & Suellyn
Third Cole, Glenn and Kay
Class 142 – EWE PRODUCTION CLASS. Over 1½ years.
First WA College of Agriculture Narrogin
Second Alison Clare Batt
Third Alison Clare Batt
Class 143 – PAIR OF EWES. Under 1½ years.
First Alison Clare Batt
Second Hinkley & Boucher, Pam & Suellyn
Third Cole, Glenn and Kay
CHAMPION EWE
Hinkley & Boucher, Pam & Suellyn
RESERVE CHAMPION EWE
Esperance Farm Training Centre
 

GRAND CHAMPION

Cole, Glenn and Kay
Class 144 – KD GENETICS LAMBPLAN PRODUCTION CLASS.
First Hinkley & Boucher, Pam & Suellyn
Second Cole, Glenn and Kay
Third WA College of Agriculture Narrogin
Class 145 – BREEDERS GROUP. Under 1½ years.
First Hinkley & Boucher, Pam & Suellyn
Second Cole, Glenn and Kay
Third Esperance Farm Training Centre
Class 146 – GROUP OF THREE RAMS. Under 1½ years.
First Cole, Glenn and Kay
Second WA College of Agriculture Narrogin
Third Hinkley & Boucher, Pam & Suellyn

Wagin Woolarama

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

Williams Expo

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

Northam Show

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

Perth Royal Show

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)